Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Хірургічна обробка проникних ран очного яблука

В поняття хірургічної обробки проникних ран очного яблука входить вправлення або відсікання випавших в рану внутрішніх оболонок ока і склистого тіла, хірургічне закриття рани шляхом накладання швів, склеювання її при допомозі ціанокрилатного клею або покриванням рани кон'юнктивою, видалення внутрішньоочних сторонніх тіл і видалення травматичної катаракти при травмуванні кришталика з розривом його капсули.

Якщо проникна рана рогівки має лінійну форму і розміри її не перевищують 3 мм, краї її добре адаптовані і немає тенденції до їх розходження, випадіння внутрішніх оболонок, опорожнения передньої камери, то така рана не потребує хірургічного закриття, вона загоюється без хірургічного втручання при створених для цього сприятливих умовах.

В кон'юнктивальнии мішок закапують дезкраплі, мідріатики і накладають бінокулярну пов'язку. Хворому призначають суворий ліжковий режим на 5-7 днів. Парентерально і перорально дають антибіотики і сульфаніламіди.
Хірургічне закриття рани рогівки показане у випадках, коли розміри її більше 3 мм, а краї погано адаптуються, вона фільтрує і є загроза випадіння райдужної оболонки.
Якщо в рані ущемлені випавші внутрішні оболонки і немає ознак їх інфікування, то вони акуратно шпателем заправляються всередину ока після попереднього орошения їх розчином антибіотика.
У випадках розтрощення випавших оболонок або є ознаки їх інфікування, заправлення всередину ока протипоказане, бо це може призвести до заносу інфекції в його порожнину і розвитку важкого гнійного запалення. Такі оболонки підлягають тільки відсіканню.
Випавші в рану склисте тіло і катарактальні маси тільки відсікаються.

Якщо при проникному пораненні рогівки травмований кришталик і більша частина його помутніла, а частина катарактальних мас в зв'язку з набуханням випала в передню камеру, то їх необхідно повністю видалити, що сприятиме кращому загоюванню рани і зменшенню факотоксичного запалення, а також попередиться можливість підвищення внутрішньоочного тиску в зв'язку з набуханням катарактальних мас.
Хірургічне закриття рани проводиться шляхом накладання швів. Як шовний матеріал застосовується шовк, капрон, нейлон, супрамід та інші товщиною 8-10-0. Залежно від характеру рани шви накладають поодинокі або безперервний.
При нерівних краях рани і поганій адаптації швами, герметизація рани доповнюється покриванням зверху відсепарованою і натягнутою на рогівку кон'юнктивою очного яблука.
Під час хірургічної обробки рани видаляють також і внутрішньоочні сторонні тіла.
Розрізняють три шляхи видалення внутрішньоочних сторонніх тіл: діасклеральний, передній і прямий.
Більшість внутрішньоочних сторонніх тіл видаляються з ока діасклеральним шляхом при допомозі магніту. При їх видаленні таким шляхом використовують дані розрахунків рентгенлокалізації.
Прямим шляхом видаляють сторонні тіла, які застряли у великих зяючих ранах.
Переднім шляхом видаляють сторонні тіла, які знаходяться в передньому відділі очного яблука (передній камері, райдужці, кришталику.

Амагнітні сторонні тіла з заднього відділу очного яблука видаляються значно важче, ніж магнітні, і при цьому застосовуються спеціальні цангові пінцети з зумерною сигналізацією.
Якщо такі сторонні тіла знаходяться в передній камері або в райдужці, то їх видаляють під візуальним контролем при допомозі спеціальних пінцетів.

Хірургічна обробка рани очного яблука проводиться під місцевою анестезією з попередньою премедикацією. Чутливим хворим і дітям хірургічна обробка проводиться під нейролептаналгезією.
Після хірургічної обробки рани субкон'юнктивально вводять антибіотик, накладають бінокулярну пов'язку і в лежачому положенні хворого на спині каталкою відвозять в палату. З бінокулярною пов'язкою він повинен знаходитись до 5 днів, а на ліжковому режимі до 10 днів залежно від важкості проникного поранення.
Перев'язки роблять в палаті в лежачому положенні потерпілого. В кон'юнктивальний мішок закапують антибактеріальні краплі, мідріатики, кортикостероїди.
Антибіотики вводять під кон'юнктиву або парабульбарно 1-2 рази на день.
В ін'єкціях і всередину призначають антибіотики і сульфаніламідні препарати з метою попередження можливих гнійних ускладнень.