Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Лікування сезонних алергічних кон'юнктивітів - EYE-t Ektoin Pro 2%

ВСТУП

За останні кілька десятиліть чітко простежуються тенденція до зростання алергічних захворювань (АЗ), зокрема й органа зору, які є важливою проблемою сучасної офтальмології.

На поширеність впливають безліч чинників: погіршення екологічної ситуації, що супроводжується зниженням імунітету, за якого відбувається трансформація імунних реакцій в алергічні; зміни кліматичних умов; забруднення довкілля, що може подовжувати терміни полінації рослин; зміни антигенної структури пилку; підвищення сенсибілізації організму; поява нових хімічних речовин і часом безконтрольне застосування їх.

Анатомічні особливості розташування органа зору та його будова зумовлюють високий ризик впливу різних алергенів, а також специфіку клінічних форм, пошкодження повік, кон'юнктиви, судинного тракту. Найчастіше локалізацією алергічної реакції є саме кон'юнктива. Серед клінічних форм, залежно від особливостей перебігу і часу появи, розрізняють весняний, полінозний, хронічний цілорічний, атопічний, великопапілярний, лікарський кон'юнктивіти.

Один із поширених видів алергічних кон'юнктивітів - полінозний. Він має сезонний характер і спричинений пилком у період цвітіння певних рослин. У літературі можна натрапити ще на такі назви: сінна кон'юнктивальна лихоманка, пилкова алергія, сезонний алергічний кон'юнктивіт.

В усіх хворих на поліноз простежуються явища алергічного кон'юнктивіту, хоча ступінь вираженості симптомів може бути різний. Алергічні реакції на рослинний пилок у людини вирізняються чіткою, повторюваною з року в рік сезонністю, пов'язаною з цвітінням певних рослин. В основі розвитку полінозу - алергічна реакція підвищеної чутливості першого типу.

Алергологи виокремлюють кілька періодів прояву полінозів:
• перший (середина - кінець квітня) зумовлений цвітінням вільхи, ліщини, берези, в'яза, верби;
• другий (початок - середина травня) спричинений цвітінням берези, тополі, сосни, ялини;
• третій (початок червня) збігається з початком запилення злакових трав і піком цвітіння сосни та ялини;
• четвертий (серпень - вересень) пов'язаний із цвітінням полину, лободи й інших представників родини складноцвітих. У патогенезі полінозу вагоме місце посідають тучні клітини, які є джерелами всього спектра медіаторів запалення.
Важливу роль відіграють такі цитокіни, як фактор некрозу пухлин-а, фактор стовбурових клітин, інтерлейкін-4 (ІЛ-4), ІЛ-5, ІЛ-6.

ІЛ-4 зумовлює переключення синтезу імуноглобулінів класу М на ІgЕ, сприяє проліферації та диференціюванню Т-хелперів. ІЛ-5 сприяє проліферації або диференціюванню еозинофілів, є хемоатрактантом і стимулятором для еозинофілів. ІЛ-6 поліпшує активність Т- і В-лімфоцитів, підсилює дію інших цитокінів.

Фактор стовбурових клітин регулює зростання і дозрівання тучних клітин, підсилює IgE-залежний викид медіаторів тучними клітинами, зумовлює утворення й виділення цитокінів, є хемоатрактантом для тучних клітин.

Фактор некрозу пухлин-а (ФНП) стимулює синтез медіаторів клітинами запалення, підвищує активність адгезинів.

Нині існує великий арсенал лікарських засобів, які використовують офтальмологи під час гострої фази захворювання. Особливу роль відведено місцевій терапії порівняно із загальним призначенням препаратів, адже так можна забезпечити швидкий терапевтичний ефект, зменшити загальний вплив на організм. Оскільки основою алергічної реакції є механізм дегрануляції тучних клітин (за допомогою чого вивільняється гістамін та інші медіатори запалення), для лікування алергічного кон'юнктивіту доволі ефективні препарати з мембраностабілізувальною дією, що пригнічують процес дегрануляції тучних клітин. Розроблено препарати для місцевої антиалергійної терапії, проте всі вони штучно синтезовані, містять консерванти, які також можуть бути алергенами і впливати на клінічний перебіг. Запропоновано різні схеми лікування, до комплексної терапії яких обов'язково введено топічні стероїди. Щорічний прояв захворювання, хронічний характер, особливості клінічного перебігу в низці випадків диктують потребу тривалого використання стероїдів, що може несприятливо впливати на структури ока, на прозорість волокон кришталика і супроводиться ризиком підвищення внутрішньоочного тиску.

Особливу увагу привертає речовина ектоїн, що чинить мембраностабілізувальну і протизапальну дію. Ектоїн - похідна природної амінокислоти (1,4,5,б-тетргідро-2-метил-4-піримідинкарбонової кислоти), яку виробляють бактерії, що живуть в екстремальних умовах навколишнього середовища. Експериментальні дослідження, проведені in vitro та in vivo, показали: молекула ектоїну має протизапальні і мембраностабілізувальні властивості, що дає підстави рекомендувати очні краплі з двовідсотковим вмістом ектоіну для лікування алергічних пошкоджень очей. Ектоїн, синтезуючись у відповідь на екстремальні умови довкілля, захищає структури клітини від зневоднення, стабілізує клітинні мембрани, знижує продукцію ІЛ і ФНП . Для клінічної практики надзвичайно важливим аспектом є пошук препаратів, які зменшували б тривалість періоду загострень, пом'якшували вираженість клінічних проявів і перебіг захворювання. Уникнути цвітіння бур'янів і злакових рослин практично нереально, тому, як правило, полінозний кон'юнктивіт починається гостро - з печіння, світлобоязні, свербежу та сльозотечі. З огляду на комбіновану дію очних крапель на основі ектоїну їх можна розглядати як перспективний засіб для місцевого застосування.

РЕЗУЛЬТАТИ
Проведено оцінку основних симптомів загострення в період обстеження. У пацієнтів основної групи знижувалися клінічні прояви захворювання. Свербіж і печіння зменшувалися в середньому через 2,2 дня, а повністю зникали через 5,2 дня. Гіперемія кон'юнктиви зменшувалася через 2,3 дня, а через 5,3 дня її не виявляли зовсім. Свербіж і печіння в контрольній групі зменшувалися в середньому через 4 дні, а повністю зникали через 12,8 дня. Гіперемія кон'юнктиви знижувалася в середньому через 5,2 дня, а зникала через 11,5 дня.

ВИСНОВКИ
Використання очних крапель EYE-t* Ektoin Pro 2% дає можливість знизити в період чергового сезонного загострення ступінь суб'єктивних скарг, пом'якшити клінічні прояви алергічного полінозного кон'юнктивіту, купірувати гостру алергічну реакцію, а також зменшити терміни захворювання і підвищити якість життя пацієнтів.

ЩО ТАКЕ ЕКТОЇН?
• Ектоїн - молекула, яка утворилася під час мільярдів років еволюції,
а не була розроблена в лабораторії.
• Ектоїн є водорозчинною циклічною амінокислотою і належить до класу бетаїнів.
• Ектоїн забезпечує стабільність клітинної мембрани, підвищуючи гідрофільність ліпідних компонентів, зв'язує зовнішній ліпідний з внутрішнім водним шаром.
• Ектоїн може захищати живі клітини, клітинні мембрани й інші біологічні структури.
• Ектоїн захищає від усіх типів пошкоджувальних агентів, що входять до цього тесту. Ектоїн навіть ефективніший, ніж фосфатидилхолін, мембраностабілізувальні властивості якого давно відомі.