Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Интернет-магазин книг з офтальмології

Група індійських дослідників висунула радикально нову гіпотезу, яка пояснює природу і патогенез глаукоми

Вони припустили, що це невиліковне захворювання є, також як і іншимі нейродегенеративні захворювання, наприклад, хвороба Альцгеймера, однією з форм діабету головного мозку і запропонували вважати його «діабетом четвертого типу».

Зміна погляду на біологічні механізми, що лежать в основі хвороби, може в підсумку відкрити шлях до розробки методів його профілактики та терапії. Робота опублікована в журналі Medical Hypotheses.

Глаукома - група хронічних очних захворювань, що характеризуються порушенням відтоку внутрішньоочної рідини, що веде до підвищення внутрішньоочного тиску, подальшої атрофії очного нерва і повної сліпоти. Глаукома лідирує в світі за поширеністю серед хвороб, що ведуть до втрати зору, і зачіпає, за приблизними оцінками, близько 65 мільйонів чоловік. Єдині уявлення про причини виникнення і механізм розвитку захворювання, так само як і ефективні методи його лікування, в даний час відсутні.

Результати попередніх досліджень, проте, показали, що глаукома відноситься до нейродегенеративних захворювань, так як в його патогенез залучені багато тканини головного мозку. Відомо, що в процесі розвитку хвороби відбувається невідновна втрата гангліонарних клітин (нейронів) сітківки, що відповідають за передачу візуальної інформації через зоровий нерв в мозок, а також клітин латерального колінчастого тіла - структури таламуса, що бере участь в обробці сигналу, що приходить від нейронів сітківки.

У 2012 році дві групи вчених, незалежно один від одного, описали кореляцію зміни метаболізму білків інсулінового сигнального шляху з утворенням амілоїдних бляшок в нейронах, довівши тим самим зв'язок між розвитком такого нейродегенеративного захворювання, як хвороба Альцгеймера, і стійкістю клітин мозку до інсуліну, що дозволило назвати цей тип захворювання діабетом головного мозку і умовно віднести його до діабету третього типу. Цю теорію підтвердили потім позитивні результати застосування протидіабетичних препаратів на мишачій моделі хвороби Альцгеймера. Крім того, результати деяких досліджень дали підставу припускати наявність зв'язку між хворобою Альцгеймера і глаукомою. Зокрема, на мишачій моделі вдалося показати дегенерацію при хворобі Альцгеймера двох шарів сітківки - шару гангліонарних клітин і сполученого з ним внутрішнього ядерного (зернистого) шару.

Сукупність цих, а також багатьох інших наукових даних змусила вчених з All India Institute of Medical Sciences і Dr. B. R. Ambedkar Centre for Biomedical Research (Нью-Делі, Індія) висунути гіпотезу, згідно з якою глаукома є ще однією, поряд з хворобою Альцгеймера, різновидом діабету головного мозку, діабетом четвертого типу. Це означає, що в основі діабету і глаукоми лежать схожі генетичні, біохімічні та молекулярні механізми, що передбачає аналогічні підходи до їх терапії.

«Наше припущення веде до нового погляду на деякі важливі аспекти, які раніше не приймалися до уваги, пов'язані з глаукомою, - роблять висновок автори. - Крім того, така гіпотеза припускає появу альтернативної класифікації діабету як панкреатичного і церебрального, що, в свою чергу, різко розширює і поглиблює розуміння природи і патогенезу обох захворювань».