Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Интернет-магазин книг з офтальмології

Вчені виростили рогівку ока у мишей зі стовбурових клітин людини

Рогівка зі стовбурових клітинАмериканським вченим вдалося виростити штучну рогівку ока. Результати роботи були опубліковані в журналі Nature.

Команда фахівців з Медичних центрів в Бостоні виявила молекулу ABCB5, яка вказує на лімбальні стовбурові клітини, які здатні самі регенерувати і відновлювати тканини рогівки.

Рогівка являє собою за формою опукло-увігнуту лінзу, яка становить 1/5-1/6 частина зовнішньої (фіброзної) оболонки ока. На відміну від основної частини фіброзної оболонки (склери) вона прозора, завдяки чому світло проходить всередину ока і досягає сітківки.

"Лімбальні стовбурові клітини дуже важливі для зору - вони підтримують, відновлюють і оновлюють клітини рогівки кожні кілька тижнів. Без цих клітин рогівка стає каламутною, і зір порушується ", - пояснює професор Брюс Ксандер (Bruce Ksander), провідний автор роботи.

До цього тканини або клітинні трансплантати були використані, щоб допомогти рогівці з регенерацією, проте до цих пір не було відомо, чи є в лімбі стовбурові клітини.

В ході дослідження вчені трансплантували ці стовбурові клітини мишам. Експерти взяли донорський матеріал у мертвих людей, і використовували його для вирощування людської рогівки у гризунів. Завдяки молекулі ABCB5, їм вдалося виявити необхідні клітини. В результаті рогівка у гризунів повністю відновилася.

Вченим також вдалося з'ясувати, що у мишей, у яких не було гена, що кодує ABCB5, популяція лімбальних стовбурових клітин зникала, і після пошкодження рогівка погано заживала.

"ABCB5 дозволяє стовбуровим клітинам лімба виживати, захищаючи їх від апоптозу (запрограмованої смерті клітини)", - коментує доктор Маркус Франк (Markus Franc), співавтор роботи.

Провідною причиною сліпоти є якраз втрата людиною лімбальних стовбурових клітин. В результаті травми, опіку, хвороби, залишається недостатня кількість цих частинок в лімбі. Процеси підтримки і відновлення зору організмом самостійно стають неможливими.