Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Интернет-магазин книг з офтальмології

Хворих на глаукому врятує від сліпоти імплантований барометр

Команда фахівців зі Стенфордського університету (США) розробила сенсорний пристрій, який імлантується в око, що дозволяє хворим на глаукому за допомогою спеціального додатку на смартфоні самостійно проводити моніторинг внутрішньоочного тиску, різке підвищення якого при цьому захворюванні може привести до втрати зору. Опис розробки опубліковано в журналі Nature Medicine.

Глаукома - група хронічних очних захворювань, що характеризуються порушенням відтоку внутрішньоочної рідини, що веде до підвищення внутрішньоочного тиску, подальшої атрофії очного нерва і повної сліпоти. Глаукома стоїть в світі на другому місці після катаракти серед причин втрати зору і зачіпає, за приблизними оцінками, близько 65 мільйонів чоловік. Єдині уявлення про причини виникнення і механізм розвитку захворювання, так само як і ефективні методи його лікування в даний час відсутні.

Засоби терапії при глаукомі в основному спрямовані на контролювання росту внутрішньоочного тиску, тому цей показник вимагає регулярного моніторингу, для чого пацієнтам доводиться відвідувати лікаря-офтальмолога. Однак через те, що внутрішньоочний тиск залежить від таких факторів, як час доби і положення тіла, одномоментний його вимір може бути марним, для правильної оцінки стану хворого необхідна динамічна картина зміни цього параметра.

Для вирішення цієї проблеми дослідники вбудували в інтраокулярну лінзу (штучний кришталик), яка імплантується на місце природнього кришталика після операції з видалення катаракти, сенсорний пристрій довжиною кілька міліметрів, який працює як мініатюрний барометр, дозволяючи пацієнтові в будь-який момент отримати дані про свій внутрішньоочний тиск і зберегти історію коливань цього параметра.

Пристрій складається з трубочки, яка оперезує лінзу, один кінець якої занурений в тканини ока, а другий закінчується газовим резервуаром. Під дією тиску внутріочна рідина піднімається по трубочці. Чим більше заповнена трубочка, тим вище внутрішньоочний тиск. Спеціально розроблена, що прикріплюється до смартфону камера з оптичним адаптером, будучи піднесена до ока, передає дані про висоту стовпчика внутрішньоочної рідини відповідними програмами, що конвертує їх в цифровий вираз. Ця інформація може бути доступна в режимі реального часу як пацієнту, так і його лікарю через віддалений доступ.

Основним недоліком розробки, визнають автори, є його доступність лише для обмеженого кола пацієнтів, які перенесли операцію з приводу катаракти з установкою штучного кришталика. Однак вчені прогнозують, що в разі, якщо клінічні випробування подібного пристрою пройдуть успішно, воно в подальшому може бути вдосконалено таким чином, щоб бути імплантованим в райдужну оболонку здорового ока.