Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Интернет-магазин книг з офтальмології

Шість цікавих фактів про зір

Факти про зірМорква і чорниця допомагають краще бачити, а дальтонізм - це назавжди. Це тільки пара з безлічі міфів про очі, які більшість людей вважає правдивими.

Факт № 1 - У людей з блакитними очима один предок

Колір очей, а точніше, колір райдужної оболонки визначається кількістю меланіну. Передбачається, що спочатку всі люди були кароокими. І недавно данські вчені виявили генетичну мутацію, яка з'явилася приблизно 6-10 тисяч років тому, вона і є причиною існування блакитнооких людей. Вчені вважають, що у всіх блакитнооких людей один предок, так як вони мають одну генетичну мутацію.

Колір очей - не просто особливість зовнішнього вигляду людини. Встановлено, що у людей з блакитними і сіро-блакитними очима ризик розвитку меланоми на 57 відсотків вище, ніж у людей з темними очима. Зелені і сірі райдужки підвищують ризик на 51 відсоток.

Факт № 2 - Найчастіше сліпота настає через катаракти або глаукоми

У світі 39 мільйонів чоловік - незрячі, і ще 246 мільйонів мають серйозні проблеми із зором. Найпоширеніші причини втрати зору - це катаракта і глаукома. 51 відсоток всіх випадків сліпоти наступають внаслідок катаракти, і це не дивлячись на те, що її, на відміну від глаукоми, можна вилікувати хірургічним шляхом. Проблема в тому, що далеко не у всіх пацієнтів є можливість звернутися до кваліфікованого фахівця.

Глаукома, друга за частотою причина втрати зору (і перша в розвинених країнах), є у 60 мільйонів людей у ​​світі. При ній підвищений внутрішньоочний тиск пошкоджує зоровий нерв, і людина втрачає зір. Факторами ризику є нездоровий спосіб життя, колір шкіри (чорношкірі люди мають більш тонку рогівку і відхилення в полях зору, нехарактерні для білого населення), рання менопауза у жінок і навіть туго зав'язану краватку. Існують деякі докази того, що замісна гормонотерапія після менопаузи може захистити жінок від глаукоми.

Факт № 3 - Морква і чорниця не впливають на гостроту зору

Немає доказів того, що вітамін А покращує зір, але на здоров'я очей він точно впливає. Він оберігає очі від ксерофтальмии - сухості рогівки і кон'юнктиви, а також покращує нічний зір. Бета-каротин разом з цинком, вітамінами С і Е знижує ризик розвитку вікової макулодистрофії, однією з найпоширеніших причин втрати зору. Однак відомо, що у курців бета-каротин підвищує ризик розвитку раку легенів, і його в цьому комплексі рекомендують замінювати на інші каротиноїди - лютеїн і зеаксантин. У великій кількості ці антиоксиданти містяться в капусті, шпинаті і ріпі.
А ось переконливих доказів користі чорниці для зору вчені, на жаль, не знайшли.

Факт № 4 - Трансплантація ока поки неможлива

Поки лікарі навчилися успішно пересаджувати тільки рогівку, а способу пересадки очного яблука цілком немає. Складність в тому, що кожне очне яблуко пов'язане з мозком приблизно 1 мільйоном нервових волокон. При обрізанні волокон зорового нерва і пересадці очного яблука вони самостійно не відновлюються, а лікарі не вміють реконструювати їх штучно. В даний час дослідники працюють над створенням методу підвищення регенерації зорового нерва, що дозволить в майбутньому проростати нервовим волокнам від ока донора до реципієнта.

Факт № 5 - У деяких випадках дальтонізм можна вилікувати

Колірна сліпота, або дальтонізм, - це порушення здатності правильно сприймати кольору. Найпоширеніша форма дальтонізму - порушення сприйняття червоного і зеленого кольорів. У рідкісних випадках зустрічається ахроматопсія - чорно-біле бачення за цілковитої втрати колірного.

Серед чоловіків дальтонізм зустрічається значно частіше, ніж серед жінок. Згідно з недавнім американському дослідженню, приблизно 5,6 відсотка білих хлопчиків, які живуть в США, страждають на дальтонізм, в той час як серед темношкірих ця цифра становить всього 1,4 відсотка. При цьому серед дівчаток поширеність дальтонізму становить до 0,5 відсотка незалежно від етнічної приналежності.

Найчастіше дальтонізм передається у спадок. Але він також може розвинутися через глаукому, алкоголізму, хвороби Альцгеймера або Паркінсона, травми оптичного нерва або прийому такого лікарського засобу, як гидроксихлорохин (протималярійний препарат).

Якщо дальтонізм пов'язаний з вродженою патологією, то вилікувати його не можна. Скорегувати сприйняття кольорів можливо за допомогою спеціальних окулярів. Відомий також одиничний випадок імплантації в голову мікрочіпа і спеціальної антени. Завдяки їм людина з ахроматопсією може «чути» кольори.

Факт № 6 - Реакція зіниці допомагає дізнатися, про що думає людина

Параметри реакції зіниці допомагають оцінити стан людини: зіниці повинні бути однаковими, круглими і реагувати на світло. У нормі людська зіниця розширюється не тільки під впливом світла, а й під час оргазму, вирішення різних завдань, а також після прийому деяких препаратів.

Через зміни освітлення розмір зіниці може відрізнятися майже на 8 мм. Емоції і розумовий процес можуть вплинути на його розмір у межах 0,5 мм. Але навіть це дозволяє вченим використовувати таку особливість в різних дослідженнях. Пупілліометрія - метод дослідження, при якому реєструється зміна величини зіниці. З'ясувалося, наприклад, що розмір зіниці збільшується пропорційно труднощі розв'язуваної задачі і залишається таким до тих пір, поки її виконання не закінчено. Німецькі нейрофізіологи з'ясували, що зіниця сигналізує про прийняте мозком рішення ще до того, як ми його озвучуємо.

Крім того, зіниці реагують на тих, кого людина знаходить сексуально привабливими: американські дослідники висували чоловікам і жінкам зображення інших чоловіків і жінок і встановили, що таким чином можна визначати сексуальну орієнтацію. Зіниця чоловіків-гетеросексуалів реагувала на жіночі зображення і майже не реагувала на чоловічі, а ось зіниці гетеросексуальних жінок однаково часто реагували на обидва типи фотографій.