Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Интернет-магазин книг з офтальмології

Порушення акомодації: спазм, параліч, пресбіопія, астенопія

Акомодація — це пристосування зорового апарату до розгляду предметів, розташованих на різних відстанях від ока, тобто можливість ока сфокусувати на сітківці промені різного напрямку. Така можливість виникає внаслідок збільшення заломлювальної сили ока за рахунок: зміни переважно передньої поверхні кришталика.

Розладами акомодації є: спазм акомодації, пресбіопія.

Спазм акомодації — спастичне скорочення війкового м'яза такою мірою, що кришталик збільшує свою заломлювальну силу до виникнення головного фокуса оптичної системи ока перед сітківкою. Виникає несправжня, або уявна, короткозорість, яка супроводжується скаргами на зниження зору, головний біль, швидку втому під час зорового напруження. Під час визначення рефракції виявляється міопія суб'єктивно й еметропія або менший ступінь міопії об'єктивно. Такі стани підлягають тільки активному консервативному лікуванню. Окуляри не призначають.

Параліч акомодації - утрата здатності до скорочення та розслаблення зв'язок кришталика та сфінктера ока. Спостерігається розширення зіниць, погіршення зору вдалину та неможливість зору для близької відстані. Цей стан виникає під час місцевого застосування мідріатиків (атропін, гоматропін, скополамін), приймання препаратів беладони внутрішньо, при різних захворюваннях головного мозку, контузіях ока, прогресивному паралічі, ботулізмі, дифтерії в період одужання. Лікування полягає в усуненні причин появи такого стану.

Пресбіопія — порушення акомодації внаслідок вікових змін: зменшення еластичності кришталика. Предмети з близької відстані стає погано видно, читання утруднене або неможливе.

Астенопія — суб'єктивні симптоми зорової втоми: дрібні деталі починають "розпливатися", затуманюватися, виникають різь і ломота в очах, біль у ділянці очної ямки, головний біль, світлобоязнь, які виникають під час зорової роботи на близькій відстані і зникають після короткого відпочинку.

У разі аномалій рефракції догляд за засобами корекції зору хворі проводять самостійно. Виняток становить догляд за хворими після рефракційних операцій у перші кілька годин. Медична сестра стежить за дотриманням термінів закапування крапель, ощадливим режимом зорового навантаження, дотриманням правил асептики та антисептики.