Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Периферичний зір. Поля зору, скотомы.

Периферичний зір дозволяє орієнтуватися в просторі. Він вимірюється величиною поля зору (простір, який бачить нерухоме око). Усе, про що йшлося вище, стосувалося центрального зору, який забезпечують близько 8 млн колбочок центральної ямки жовтої плями сітківки. Решта сітківки має світлочутливі елементи - палички (близько 180 млн), завдяки їм око має здатність до периферичного зору, а також спроможне орієнтуватися в умовах різного освітлення (темнова адаптація).

Поле зору - це сукупність усіх точок простору, що сприймаються нерухомим оком.
Кожне око має поле зору, обмежене частинами обличчя, які його оточують - спинкою носа та надбрів'ям. Залежно від будови й розташування цих частин у різних людей поле зору може бути неоднаковим. Середній показник такий: кут зору назовні - до 90°, угору - 50-55°, до середини - 55°, униз - 65-70° (мал. 1.2, 1.3, 1.7).

Комп’ютерна периметріяВизначення поля зору контрольним методом

Методи дослідження поля зору: периметрія, кампіметрія, контрольний метод. Периметрію проводять за допомогою спеціальних приладів - периметрів. Сучасні їх моделі - сферопериметрія повністю або напівавтоматизовані та комп’ютеризовані.

Центральне поле зору в межах 30-40° від його центру досліджують методом кампіметрії. Перед пацієнтом на відстані 1 м розташовують чорну дошку (площина Грефе), пропонують зафіксувати погляд на білій точці в її центрі. З периферії чорної площини дошки до центру переміщують об’єкти різного розміру, визначаючи місце випадіння їх із поля зору. Так виявляють центральні, переферичні, абсолютні та відносно обмежені дефекти в полі зору (скотоми), межі сліпої плями. Сучасні комп'ютерні периметри дають змогу швидко виявити дефекти центрального поля зору, що має велике значення в діагностиці змін сітківки в ділянці жовтої плями, а також дугоподібні скотоми при глаукомі.

З метою діагностики та більш точного обґрунтування висновків у випадку багатьох захворювань зорового нерва слід визначити межі поля зору для кольорів. Використовують периметрію, застосовуючи кольорові об'єкти.

Межі поля зору мають значення і для діагностики топографії ушкоджень зорового тракту. Якщо межі звужені з усіх боків, діагностують концентричне звуження поля зору. У разі випадіння поля зору у вигляді сектора, квадранта, половини поля, мову ведуть про сектороподібні, квадрантні, половинні випадіння. Половинні обмеження поля на обох очах є ознакою геміанопсії.

Нормальні межі поля зору

Скотоми - обмежені дефекти в полі зору.
Основні характеристики скотоми:
- фізіологічна й патологічна;
- відносна й абсолютна;
- позитивна й негативна.

За розташуванням скотоми можуть бути центральними й периферичними. За характером розрізняють позитивну й негативну скотоми. Позитивну хворий відчуває як темну або забарвлену в якийсь колір пляму, що закриває частину предмета під час його розглядання. Виявляють порушення за допомогою сітки, запропонованої швейцарським офтальмологом Амслером. Аркуш паперу формату А4 ділять на рівні квадрати зі стороною 10 або 8 мм, у центрі сітки наносять круглу темну пляму. Після цього хворому з відповідною оптичною корекцією пропонують подивитись на пляму з відстані 30-35 см.

При патології спостерігатиметься випадіння з поля зору окремих квадратів або ліній. Варіювання форми й розміру квадратів або ліній (збільшення - макропсія, зменшення - мікропсія) також має діагностичне значення. Якщо є центральні зміни сітківки, хворий при зміні її освітлення (переведення погляду зі світлої поверхні на більш темну) може помітити позитивну скотому (скотома дезадаптації).

Негативну скотому хворий не помічає, її виявляють під час дослідження поля зору. Особливо інформативною є кампіметрія. Скотому вважають абсолютною, якщо з поля зору хворого випадає певна ділянка, відносною - якщо на цій ділянці знижена видимість тест-об’єкта. Приклад абсолютної негативної скотоми - сліпа пляма (зона диска зорового нерва - проекція в просторі диска зорового нерва), що інакше називається фізіологічною скотомою. Вона розташована в скроневій половині поля зору на 12-18° від точки фіксації. Її розміри по вертикалі - 8-9°, по горизонталі - 5-8°. До фізіологічних скотом відносяться й ангіоскотоми, що відповідає розташуванню судин на сітківці.