Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Флегмона слізного мішка

Флегмона слізного мішка - гострий гнійний запальний процес в слізному мішку і оточуючих його тканинах.
Етіопогія. Причиною захворювання є гнійна інфекція, яка проникає в слізний мішок і за його межі. Сприяє цьому порушення прохідності носослізної протоки.
Клініка. В ділянці слізного мішка з'являється гіперемія і болюча припухлість. Набряк і гіперемія швидко наростають і охоплюють прилеглі ділянки - повіки, ніс і щоку. Очна щілина звужується. З'являється головний біль, загальне нездужання, підвищується температура тіла. Можуть збільшуватись регіональні лімфовузли.
Через декілька днів наступає розм'якшення, з'являється флюктуація. Крізь шкіру може просвічуватись жовтого кольору гній, який швидко проривається назовні.

Після прориву і виходу гною запальний процес йде на зменшення і поступово проходить. Може сформуватись фістула, з якої постійно стікають слизисто-гнійні виділення.
Флегмона слізного мішка може повторюватись, доки не буде зроблена радикальна операція - дакріоцисториностомія, внаслідок якої відновлюється стік сльози в носову порожнину, чим ліквідуються умови розвитку хронічного дакріоциститу.
Можливі ускладнення. Флегмона слізного мішка може ускладнюватись флегмоною повік, флегмоною очної ямки, тромбофлебітом вен очної ямки і лиця, тромбозом печеристого синуса, гнійним менінгітом і повзучою виразкою рогівки.

Лікування флегмони слізного мішка

В стадії інфільтрації призначають антибіотики і сульфаніламіди в ін'єкціях та всередину, аналгетики і дезінтоксикаційні засоби.

Місцево на ділянку слізного мішка призначають УВЧ і сухе тепло, змазування шкіри 70% спиртом декілька разів на день.
З появою флюктуації фізпроцедури відміняють і роблять розтин флегмони. Після виходу гною в рану вводять марлеву турунду, змочену 30% розчином сульфацилу-натрію. В подальшому - щоденні перев'язки. В перші дні перев'язки і зміну турунди роблять 2-3 рази на день. В міру зменшення гнійних виділень частота перев'язок на день зменшується до одного разу. Коли рана повністю очиститься від гнійних виділень, турунду не вводять, роблять асептичну пов'язку з антибіотиковою маззю.

Після стихання гострих запальних явищ рекомендується операція дакріоцисториностомія.
Лікування проводиться в очному стаціонарі.