Офтальмологія Vizio.com.ua

Дивись на світ здоровими очима!

Интернет-магазин книг з офтальмології

7.3 Запальний псевдотумор орбіти (неспецифічне запальне захворювання орбіти)

Скарги
Перебіг може бути гострим, рецидивуючим або хронічним. Біль, виражене почервоніння ока, диплопія та зниження гостроти зору характерні для гострого перебігу. У дітей можуть спостерігатися супутні загальні скарги (у т.ч. гарячка), які нетипові для дорослих. При хронічному перебігу захворювання може розвинутися асимптоматичний проптоз.

Найважливіші об'єктивні симптоми
Проптоз та/або обмеження рухів очного яблука, в більшості випадків процес однобічний. На комп'ютерній томограмі орбіти видно потовщення задньої склери (або кільце потовщення склери, що оточує очне яблуко), жирової клітковини орбіти та слізної залози, потовщення зовнішніх м'язів ока (включаючи їх сухожилки). Деструкція кісток трапляється дуже рідко.
Інші симптоми
Почервоніння та набряк повік, збільшення слізної залози або наявність пухлини орбіти при пальпації, зниження гостроти зору, увеїт, підвищення внутрішньоочного тиску, гіперметропічний зсув, набряк або атрофія диска зорового нерва, зниження чутливості в зоні іннервації першої гілки трійчастого нерва, ін'єкція кон'юнктиви та її хемоз.
Примітка. У дорослих двобічний псевдотумор іноді трапляється, проте у таких випадках необхідне обстеження для виключення системних васкулітів (напр., гранульоматозу Вегенера, вузликового періартеріїту) і лімфоми. Двобічний псевдотумор більш, характерний для дітей, ніж для дорослих.

Етіологія
Процес ідіопатичний.

Диференціальний діагноз
Див. "Захворювання орбіти", розділ 7.1.

Обстеження
Див. розділ 7.1 для загального обстеження орбіти.
1. Анамнез: подібні епізоди в минулому. Наявність системних симптомів або захворювань. Злоякісні пухлини в анамнезі.
2. Повне обстеження ока, включаючи обсяг його рухів, екзофтальмометрія, вимірювання ВОТ, обстеження зорового нерва.
3. Оцінка вітальних функцій, насамперед звернути увагу на температуру тіла.
4. Комп'ютерна томографія орбіти (аксіальна та корональна проекції).
5. Лабораторне дослідження крові при необхідності (при двобічному процесі або в атипових випадках): ШОЕ, розгорнутий загальний аналіз крові, антинуклеарні антитіла, сечовина, креатинін (для виключення васкуліту), цукор крові натще (для виключення мукормікозу в хворих на цукровий діабет та при імунодефіциті). При підозрі на гранульоіцитоз Вегенера доцільний тест на наявність антинейтрофільних цитоплазматичних антитіл.
6. Слід взяти біопсію орбіти (пункційна або інцизійна) при невпевненості в діагнозі, атиповій клініці, раку в анамнезі, а також у випадках гострого перебігу без реакції на системну кортикостероїдну терапію протягом кількох днів.

Лікування псевдотумор орбіти

Преднізон 80-100 мг перорально один раз на день у поєднанні з профілактичною противиразковою терапією (напр., ранігидин перорально по 150 мг 2 рази на день). Променева терапія низькими дозами може бути застосована у випадках відсутності реакції на системну кортикостероїдну терапію, при рецидиві захворювання після відміни кортикостероїдів або якщо кортикостероїди протипоказані (див. довідник медикаментів).

Подальший нагляд і ведення хворого
Повторний огляд через 3-5 днів. У випадку позитивного ефекту системної кортикостероїдної терапії початкову дозу вводять протягом 1-2 тижнів, потім поступово знижують і відміняють через кілька місяців. При відсутності реакції на гормональну терапію показана біопсія (крім випадків, коли діагноз не викликає сумнівів, у цьому разі розпочати променеве лікування). Під час системної кортикостероїдної терапії контролювати ВОТ.